Sayın Alper Bey bugün kendi blogunda “Türkçe’mizi Koruyalım..!” başlıklı bir yazı yazmış, ve “…dilin kullanımı sırasında bir “yozlaşma” söz konusu.” diyor.

Bu ‘yozlaşmaya’ örnek olarakta, bugün NTVMSNBC.com‘da yapılan bir yazım yanlışından bahsediyor. Sürekli yanlış yazılan “sürpriz” kelimesi NTVMSNBC tarafından da ana sayfasında yanlış yazılmış. (Ekran görüntüsünü Alper’in yazısında var.)

NTVMSNBC sürekli yazım hataları yapıyor, madem konu bu siteden açıldı, bu da bir başka ekran görüntüsü.
(‘mağdur‘ kelimesinin yanlış yazımı…)

Geçenlerde Google yeni bir hizmeti kullanıma açmıştı ve ben de blogumda Google Moon başlığıyla bundan bahsetmiştim. Herzaman burada yazı yazarken yazım yanlışlarını minimum tutmaya çalışıyorum ve gerektiğinde sözlük kullanıyorum. Google ile ilgili olan haberi Milliyet de bir kaç gün sonra gazetede yayımladı.

Fakat haberde Ay fotoğrafları üzerinde zum yapılabileceği yazıyordu, ama ‘zoom‘ yazmışlardı.
Ben kendi yazımda açtım sözlüğe baktım doğrusu nedir diye, ama Milliyet muhabirinin ve yazı işleri müdürünün zekası bukadar çalışmadığı içinzoom‘ kelimesini kullanmışlar.


Google Moon hizmeti, Ay yüzeyine ‘zoom’ yapma imkânı sağlıyor.

Birisinin bunlara ‘zoom’ kelimesinin İngilizce olduğunu ve Türkçesinin ‘zum‘, ‘zum yapmak’ şeklinde kullanıldığını söylemesi gerekiyordu.

Bu gazetenin bir Okur Temsilcisi var, ama henüz ne b.ka yaradığını pek anlamış değilim. E-posta gönderip yaptıkları hatadan bahsettim, ama bir cevap gelmedi, bakalım belki bu Pazartesi gazetede yayımlanır… (hiç sanmıyorum ya…)

Blogun sağ tarafında “Desteklediklerim” başlığı altındaki doğru Türkçe kullanımı hakkındaki siteler;

  • sinanoglu.net Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu‘nun yazıları ve zaman zaman Türkçenin yanlış kullanımına karşı yapılan protestoların bulunduğu başarılı bir proje.
  • Bu Internet sitesinde ‘ya da‘ herzaman ayrı yazılır” isimli proje, ‘ya da’nın ayrı yazılması gerektiğine dikkat çekiyor.
  • dahianlamindakideayriyazilir.com ‘Dahi’ anlamındaki ‘de’nin ayrı yazıldığının herkes tarafından öğrenilmesi için hazırlanmış bir site.