Tarih: 2 Aralık 2008

Yer: Piyade Okul Komutanlığı, Tuzla, İstanbul

Olay: 325. Dönem Aralık 2008 Yedek Subay Celbi Sınıflandırma Test ve Mülakatı

Saat 04.00 – Emir ve Can ile buluştum, herkesde yaşanacaklara dair bir heyecan. Hepimiz lensleri çıkartmış, gözlüklerimizi takmışız, iyi bir başlangıç.

Saat 04:30 – Kadıköy’den Can’ı aldık, aynı hızla yola devam…

Saat 04:50 – Tuzla Piyade Okulu’na vardık, yol kenarları arabalarla dolu, hemen bir yer bulup park ettik. Bu arada arabasından inenlerin ellerinde zarflarıyla koşuyor olması tedirgin etti, biz de koştuk.

Saat 05:00 – Tuzla Piyade Okulu’nun önündeyiz, mahşer gibi, hava zifiri karanlık, birbirimizi kaybetmemek için büyük çaba sarf ediyoruz, malum telefonlar arabada. Hemen isim yazıp sıra numarası alınan yeri bulduk, bir arabanın kaputu üstünde herkes ismini yazıyor, biz de yazmak istedik, sıranın sonunu gösterdiler.

Ve işte ilk şoku yaşıyoruz, hepimizden gelen tepki; “hasss .iktir

Saat 05:10 – Sıranın sonundayız, önümüzde binlerce insan varmış gibi hissediyoruz.

Saat 05:30 – Sıra numarası alanların isimleri tek tek okunmaya başladı, biz hala bekliyoruz.

Saat 06:20 – Sıra sonunda bize geldi, aldığım sıra numarası 1786.

Beklerken üşüdük, sıra numaramızı alabilmenin mutluluğuyla arabaya geri dönüp hem ısındık, hem de bir şeyler yedik. Sıradan ayrılırken karanlığın da etkisiyle sıranın sonunu göremiyorduk

Hepimiz sırayla isimlerin okunduğu yere gidip sıranın hangi sayıda olduğunu öğrenip, arabaya geri dönüyorduk. 1786. sıradayım ve sıramın geçmesini istemiyorum.

Sabah havanın aydınlanmasından itibaren yukarıdaki fotoğrafda olduğu gibi bir kaç tur dönen bir sıra ile karşılaştık. Bu sıra sadece isim yazdırıp, sıra numarası alabilmek için. Zaten sıranın tümü bu fotoğrafa sığmamış durumda, arkalar ise pek gözükmüyor, artık siz tahmin edin sıranın durumunu. (Fotoğraf: Tolga Tuncakan)

Saat 07:50 – Tuzla Piyade Okulu’nda görevli üst rütbeli subaylar olaya el atışlar, artık isim listesi arabanın kaputu üstünde değil getirilen masada yazılıyor. Bir de öğreniyoruz ki içeri alma işlemlerini 1500. sırada durdurmuşlar. Bize 10.30 – 11.00 gibi gelin dediler.

En az 2 saatimiz var, Tuzla doğru biraz yürüdük ancak o saatte açık doğru dürüst bir mekan bulamadık, tam ümidi kesmişken bir börek & pide salonuna denk geldik ama içeride oturacak yer bile yoktu. Çok az daha gidince henüz keşfedilmemiş bir kıraathane bulduk. Ehh, 4 kişi olunca hemen okey çevirdik.

Saat 09:00 – İçimiz rahat etmedi, kahveden çıkıp, Piyade Okulu’na geri döndük.

Saat 10:30 – Ve artık bizim 100 kişilik grubumuz da içeri alınıyor, grup numaramız 17. Beşerli sıra olduk ve tüm günü bu grupla geçireceğiz…

Öncelikle yarın saat kadar Türk Silahlı Kuvetleri ve Piyade Okulu ile ilgili filmler izledik.

Ardından götürüldüğümüz bir başka yerde izin kağıtlarımız dağıtıldı ve nasıl dolduracağımız anlatıldı. Askerlik şubelerimizden aldığımız ve “sakın açmayın” dedikleri sarı zarflarımızı da burada açarak içindekileri çıkarttık.

Üç kopya olan izin belgelerimizi doldurduktan sonra, belgelerimizle kimliklerimiz kontrol edildi, sonra da diplomalarımıza baktılar.

Binanın bir kapısından girip, diğer kapısından çıkarken de çok önemli olan aday numaralarımızı (sınav sonucunu bu numarayla öğreneceğiz) yakalarımızı taktık. Elimizdeki evrakları üzerinde aday numaralarımızın yazılı olduğu yeni sarı zarflara koyup bizlere verdiler.

Artık yüz kişilik grup, beşerli sırayı, aday numarasına göre yapmak zorunda. Herkes üniversite mezunu olup sayı saymayı bildiği için pek sorun çıkmıyor bu konuda da.

Sıra askerlik şubelerinden aldığımız optik formların tabib asteğmen tarafından imzalanmasında…

Bu imza işi bittikten sonra “mülakat” dedikleri kısma geçiyoruz, veteriner, beden öğretmeni, üç yıldızlı dalgıç vs. arıyorlar, benimle alakalı hiç bir şey yok. Burada üç kopya olan izin belgelerimizi birbirinden ayırıyoruz ve bir tanesini cebimize koyuyoruz. Ardından belgelerimizi bir arada tutan tel zımbayı çıkartıyoruz ve tel zımbayı yere atmayıp cebimize koyuyoruz.

Burada da işimiz bitince arka tarafa geçiyoruz, imza atıyoruz, sonrasında da diplomamızın bir kopyasını ayrı bir zarfa toplu olarak koymaları için teslim ediyoruz. Geri kalan evraklarımız ise izin belgesinin bir kopyasıyla tekrardan zımbalanıp, yeni sarı zarfımıza konuyor.

Diğer üçüncü izin belgesini ise sırada beklerken erlerden bir tanesi topladı…

Artık birliğimize teslim olurken yanımızda götürmemiz gereken yeni sarı zarfımıza kavuştuk, artık sınava geçebiliriz.

Saat 13:22 – Sınavın gerçekleştirileceği yemekhanede yerlerimizi aldık, sınav başlıyor…

Saat 14:30 – 60 dakikalık sürede 25 türkçe ve 25 matematik sorusuna cevap vermeye çabalıyoruz ve sınav da bitti, yemekhaneden çıkıyoruz.

Optik formların teslim edilmesi ve eksik olup olmadığının kontrolünden sonra 17. grup olarak nizamiyeye doğru yürüyüşe geçiyoruz.

Saat 14:45 – Nizamiyeden çıkış yapıyoruz, bu engeli de sorunsuz bir şekilde aştık, yorgunuz, uykusuzuz ama stresimiz geçti, rahatladık, mutluyuz.

Sabah 05.00‘da Tuzla’daydık ve işimiz 15.00‘da bitti, özetle tam 10 saatimizi Tuzla’da geçirdik.

Piyade Okulu Test ve Mülakat Merkezi Yedek Subay Aday Adayı İzin ve Tebellüğ Belgesi‘nde en geç 14 Aralık 2008 saat 17.00‘a kadar birliğime teslim olmam gerektiği yazıyor.

Bu belgedeki en can alıcı cümle ise şu;

Şu andan itibaren askerlik mesleğine girmiş bulunmaktasınız.

Şimdi heyecanla 10 Aralık tarihinde açıklanacak sınav sonuçlarını bekliyorum…